TRIATHLON

The 2021 Your Local Club Academy Games Triathlon races will be held on the 17th-18th April.

Cams Wharf

Lake Macquarie

Academy Coordinator

Robyn Low-Hart (CCAS) – robyn@thinksport.com.au 

 

Local Convener & COVID Safe Marshall

Matthew Porta – honky.matt@gmail.com 

Dave Williams
Jason Steele

Saturday Race Results

Female Youth:
Gold: Montana Doubell
Silver: Hannah Roots
Bronze: Morgan Charlton

Male Youth:
Gold: Zane Bowen
Silver: Sean Williams
Bronze: Wade Barr

Female Junior:
Gold: Sophie Martin
Silver: Kailin Pople
Bronze: Ella-Kate Hussein

Male Junior:
Gold: Mitch Blackbourn
Silver: Casper Larkin
Bronze: Rohan Barnes

 

Sunday Mixed Relay Results

 

YOUTH – Triathlon Australia Mixed Team Relay Youth National Championships

1.QLD Maroon

Aspen Anderson

Bowen Bamford

Mia Wooldridge

Ben Rudd

 

2. Property Development Insights NSW Youth

Hannah Roots (WSAS)

Wade Barr (CCAS)

Morgan Charlton (CCAS)

Kade Zavetsanos (ROSTA)

 

3.QLD / VIC Team

Riley Wingad (QLD)

Oscar Wooton (Vic)

Chloe Denning (QLD)

Leo Worsam (Vic)

 

YOUTH – RASI Mixed Team Relay Championships

1. Property Development Insights NSW Youth

Hannah Roots (WSAS)

Wade Barr (CCAS)

Morgan Charlton (CCAS)

Kade Zavetsanos (ROSTA)

 

2.ROSTA Yellow

Amelia Thornthwaite (ROSTA)

Angus Sampson (ROSTA)

Bianca Hoare (ROSTA)

Xane Bowen (ROSTA

 

3.IAS Youth A

Montana Doubell (IAS)

Callum Burge (IAS)

Alexis Bell (IAS)

Harry Fraser (IAS)

 

JUNIOR – RASi Mixed Team Relay Championships

1.ROSTA Yellow

Kailin Pople (ROSTA)

Jasper Sumsky (ROSTA)

Sophie Martin (ROSTA)

Hugh Thornhill (ROSTA)

 

2. HAS /CCAS 1

Hallie Boucher (HAS)

Will Apps (HAS)

Stella Norris (CCAS)

Rohan Barnes (HAS)

 

3. WSAS Blue

Ella-Kate Hussein (WSAS)

Jackson Connell (WSAS)

Leila Dickson (WSAS)

Kyle Farrier (WSAS)

Jacob Wickens

OUR PARTNERS

Regional Academies of Sport Incorporated (RASi) is a unique
body representing the 9 Regional Academies of Sport
that operate across New South Wales.